Systemy klimatyzacji i wentylacji

wentylacjaO tym, że klimatyzacja i wentylacja jest niezbędna w każdym budynku, nie trzeba przekonywać. O właściwy obieg powietrza w budynku trzeba zadbac już na etapie projektowania – budynek ma „oddychać” i umożliwiać przebieg powietrza. Jednakże dla komfortu mieszkańców czy użytkowników pomieszczeń, wprowadza się dodatkowe urządzenia, które mają zadbać o dostarczenie świeżego powietrza z zewnątrz, regulację temperatury, czy też pozbycie się zanieczyszczonego powietrza.

Obecnie na rynku posiadamy wiele urządzeń, które powiązane są z wentylacją i klimatyzacja, ogrzewaniem czy odzyskiem ciepła. To własnie systemy klimatyzacji i wentylacji w postaci urządzeń i instalacji mają zadbać o wymianę powietrza wewnatrz budowli. Gdy jedni kupują klimatyzatory do mieszkania (na przykład gdy mieszkają na poddaszach, gdzie nagrzewanie pomieszczeń w lecie jest wręcz nie do wytrzymania), tak stosowanie central wentylacyjnych w biurowcach jest koniecznością. Reguluje to prawo i każdy architekt powinien zadbać o prawidłowe rozmieszczenie systemu, aby pracownicy nie odczuwali dyskomfortu z przebywania w niewentylowanym pomieszczeniu.

Dostarczenie materiałów niezbędnych do postawienia klimatyzacji zapewnia między innymi dystrybutor klimatyzacji i wentylacji. Na polskim rynku HVAC posiadamy wiele firm, które specjalizują się akurat w tej gałęzi branży. Przy wyborze firmy, która ma zapewnić nam prawidłową obsługę i prawidłowe urządzenia, warto kierować się rekomendacjami, historią firmy oraz jej renomą. Wprawdzie dostępne urządzenia dla klimatyzacji pochodzą od głównych i największych producentów, ale to doświadczona firma handlująca tym sprzetem pomoże wybrać nam najlepsze rozwiązania, a również jest w stanie obliczyć, gdzie i jakie urządzenia o jakiej mocy ma zostać umieszczone.

Dodajmy, że warto zadbać o rekuperację. Rekuperacja to proces polegający na tym, że ciepło odzyskiwane jest z powietrza, które wypływa z pomieszczenia. Odbywa się to w ten sposób, że powietrze z zewnątrz, wchodzące w pomieszczenie, jest ogrzewane powietrzem wychodzącym i dzięki temu utrata ciepła jest właściwie znikoma. Jest to idealne i nowoczesne rozwiązanie, wpasowujące się w obecnie panujący trend o energooszczędności i ekonomii rozwiązań. Mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła to świetne rozwiązanie, które można zastosować zarówno w mieszkaniu prywatnym, domu, czy nawet przy bardziej zaawansowanych i rozbudowanych inwestycjach budowlanych.

You may also like...