Klimatyzacja i wentylacja

klimatyzacja wentylacjaNa rynku polskim odnajdziemy wiele firm, które handlują zarówno urządzeniami, jak i instalacjami i izolacjami technicznymi. Warto wiedzieć, że rozwiązania te nazywa się w skrócie systemem HVAC i pod tym pojęciem znajduje się klimatyzacja wentylacja i ogrzewanie.

SYSTEMY HVAC

Ten rodzaj systemu zapewnia optymalną temperaturę w powietrzu poprzez umożliwienie wymiany powietrza. Urządzenia HVAC za główne zadanie mają wywiewanie nieświeżego i zanieczyszczonego powietrza przy jednoczesnym dostarczaniu świeżego.

IZOLACJE

Grupę izolacji dzielimy generalnie na izolacje techniczne i budowlane. W przypadku rozwiązań dla klimatyzacji i wentylacji mówimy o tych pierwszych. Zadaniem izolacyjności jest zabezpieczenie wszelkich kanałów wentylacyjnych i instalacji sanitarnych. Chronią one przed wysokimi temperaturami, dlatego mogą być stosowane w rurociągach.

REKUPERATORY

Coraz większą popularnością cieszy się rekuperacja, czyli energooszczędne rozwiązanie, którego zadaniem jest podgrzewanie napływającego powietrza do wnętrza budynkiem ciepłem, które z niego jest wywiewane. Oznacza to, że nie trzeba stosować żadnych zaawansowanych technik grzewczych, a utratę ciepła można nawet zminimalizować do 90%. Rekuperacja nazywana jest wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła.

CENTRALE WENTYLACYJNE

Urządzenia, które są ze sobą powiązane sieciowo i ich kombinacja może być różnoraka. Ta klimatyzacja może być stosowana nawet w pomieszczeniach o podwyższonych parametrach, jak szpitale, laboratoria, baseny, a nawet w kuchniach.

O czym należy pamiętać

W przypadku decydowania się na rozwiązania klimatyzacyjne i wentylacyjne, należy odpowiednio dobrać urządzenia. Ważna jest również konsultacja z projektantem, który wskaże punkty obiegowe dla powietrza i pomoże w rozmieszczeniu elementów rekupreracyjnych i wentylacyjnych. Ponadto ważna jest samo urządzenie – nie warto kupować marketowych urządzeń od nieznanego producenta, ponieważ w przypadku tego rodzaju sprzętu, ważne jest, aby gwarancja i serwis było zapewnione. Do tego nie warto oszczędzać na optymalności stosowania tych klimatyzatorów i wentylatorów – są to rzeczy, które mają nam służyć latami.

Ważne sa również parametry sprzętu, od nich zależy, jak duży będzie współczynnik odzysku ciepła. Warto tutaj jednak wiedzieć, że podawane parametry dla urzadzeń są często w oparciu o wyniki w laboratoriach, nie w warunkach domowych, zatem jest tutaj mała nieścisłość i należy na to wziąć poprawkę przy wyborze odpowiedniego urządzenia.

Warto również zainwestować w system HVAC z przeciprądowym wymiennikiem ciepła, ponieważ będzie sprawniejszy od reszty rekuperatorów ze standardowym wymiennikiem.